Podle návrhu by měly mít obchody zavřeno na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do 12:00.
Podle Dlouhého by taková regulace způsobila snížení mezd zaměstnancům v souvislosti s kratší pracovní dobou, nebo by při zachování výše platů vedla k propouštění.
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) naopak omezení prodejní doby vítá. Mzdy zaměstnanců obchodních řetězců nemohou klesat, protože už není kam, a rozsáhlá propouštění kvůli sedmi dnům v roce taky nehrozí, řekl ČTK předseda ČMKOS Josef Středula. Požadavek na omezení otevírací doby nezahrnuje všechny státní svátky, upozornil dál. Návrh prý může navíc podpořit menší podniky a provozovatele služeb například v regionech, když lidé místo návštěvy nákupních center vyrazí na výlet.
Podle prezidentky Svazu obchodu a cestovního ruchu Marty Novákové řada obchodníků má už nyní na Nový rok nebo 25. prosince zavřeno bez toho, aby jim to kdokoliv nařizoval. Omezení prodejní doby tak podle ní do značné míry funguje samoregulací.
Dodala, že omezení otevírací doby poškodí obchodníky, kteří by se pak mohli domáhat úhrady těchto škod. V Česku podle ní existuje na 350 nákupních center. "Majitelé do této výstavby poměrně hodně investovali a my jim teď ta jejich nákupní centra začneme uzavírat. Je potom otázka, jaká bude reakce z pohledu ochrany investic," řekla.
Senátní návrh počítá s tím, že omezení by se nevztahovalo na čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží. Norma počítá s tím, že za porušení zákazu by obchodníkům hrozila pokuta do milionu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět milionů korun. V současnosti prodejní dobu obchodů v Česku v době státních svátků žádný předpis nereguluje.
zdroj: ČTK