Ve Sněmovně úspěšně prošel státní rozpočet prvním čtením

Sněmovna dnes i přes nesouhlas opozice schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Schodek má klesnout proti schválenému letošnímu schodku o pět miliard na rovných 100 miliard korun. Opozice rozpočet kritizovala, vláda podle ní mimo jiné rezignovala na hospodářskou politiku a snahu podpořit růst ekonomiky.  

Pro rozpočet v dnešním prvním čtení hlasovalo 79 ze 152 přítomných poslanců. Podpořili ho i nezařazení poslanci, například bývalý poslanec ODS Pavel Bém, zato bývalý poslanec ODS Michal Doktor se zdržel. Opozice hlasovala proti.

Nynější návrh rozpočtu předpokládá nižší hospodářský růst než původní předloha, kterou Sněmovna vládě na její žádost dříve vrátila k přepracování. Počítá ale také s daňovým balíčkem, jenž ještě nebyl schválen. Očekává se, že ho vetuje levicový Senát, a poslanci o něm tedy budou hlasovat znovu na prosincové schůzi.
 
Další čtení rozpočtu, kdy budou poslanci moci navrhovat přesuny peněz, by se mělo uskutečnit od středy 12. prosince. Závěrečné schvalování má být o týden později. Termín se ale může posunout; závisí na tom, kdy budou poslanci definitivně rozhodovat o daňovém balíčku.
 
Návrh rozpočtu nyní dostanou k projednání sněmovní výbory. Většina z nich kvůli němu zasedne už ve čtvrtek. Vydají doporučení k rozpočtům jednotlivých kapitol. Zdravotnický výbor navrhl už v úterý hospodářský plán schválit.
 
Opoziční ČSSD vládě vytýkala například to, že rezignuje na hospodářskou politiku, snaží se hlavně snížit schodek rozpočtu a nestará se o podporu zaměstnanosti ani o růst ekonomiky. "Pokud se podíváme na návrh rozpočtu, tak ten je absolutně pasivní a absolutně rezignuje na jakékoliv snahy v příštím roce s hospodářským propadem a s rostoucí nezaměstnaností cokoliv udělat," prohlásil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
 
"Státní rozpočet zajišťuje prohloubení krize, místo aby ji řešil," prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip.
 
Rozpočtu se zastal poslanec ODS David Šeich, jenž ocenil, že schodek je pod třemi procenty HDP a je založen na reálnějším odhadu růstu ekonomiky než rozpočty v minulosti.
 
Sociální demokraté po schůzi prohlásili, že rozpočet nepodpoří, ale projednávání prodlužovat v souvislosti s možnou hrozbou rozpočtového provizoria nebudou.
 
Celkové příjmy návrhu rozpočtu jsou 1080,8 miliardy a výdaje 1180,8 miliardy korun. Téměř celý stomiliardový schodek chce vláda pokrýt vydáním státních dluhopisů.
 
zdroj: ČTK