V Praze 12 proběhl pietní akt

Při příležitosti 66. výročí ukončení II. světové války v Evropě se konal u památníku barikádníka v Modřanech pietní akt, který připomněl hrdinské oběti květnových událostí Pražského povstání na území naší městské části.

Pietního aktu se, vedle oficiálních představitelů státní správy a samosprávy, jakož i různých organizací, zúčastnilo mnoho žáků našich škol a občanů.

V úvodu položili představitelé a reprezentanti Senátu (Tomáš Grulich), Armády ČR (pplk. Libor Polášek), Poslanecké sněmovny (Viktor Pázler), Magistrátu hl. m. Prahy (Petr Hána), Armády ČR, Městské části (František Adámek, Jana Knoblochová, Petr Prchal a Věra Minaříková), Jednoty Čs. obce legionářské (pplk. Jakub Matulík), Sokolské župy Pražské - Scheinerovy (Vladimír Prchlík), Svazu důstojníků a praporčíků Armády ČR (plk. Václav Prokeš), Vojenského sdružení rehabilitovaných (plk. Miroslav Ott) a OV Českého svazu bojovníků za svobodu Praha 4 (Jiří Pitin) věnce k památníku barikádníka.

Poté uctili přítomní minutou ticha památku padlých.

V následujícím projevu vystoupil starosta městské části Praha 12 František Adámek, který přítomným vysvětlil důvod oslavy již 4. května a nikoliv až 5., kdy se jinde slaví začátek Pražského povstání: „Všichni jsme se ve školách učili o Pražském povstání a všichni jsme slyšeli, že povstání začalo 5. května. To je pravda, ale přesto se zde, v Praze 12, scházíme a uctíváme hrdiny již 4. května. Ne nejedná se o chybu, ale o správné datum. Květnové povstání 1945 nezačalo v Modřanech 5. května, ale již o den dříve. Ten den – 4. května, byl našimi dobrovolníky osvobozen menší oddíl sovětských zajatců, kteří pracovali na schwarzenbergské pile a na rekonstrukci silnice Modřany - Zbraslav.“

Dalším vystupujícím byl zastupitel Petr Prchal, který mj. hovořil o odkazu našich předků, konkrétně zmínil svého děda, předválečného člena KSČ, který byl za války vězněn německými okupanty. „Díky němu a řadě jemu podobných mohu i já jako představitel konzervativní a pravicové strany před vámi dnes vystoupit,“ dodal zastupitel.

Senátor Tomáš Grulich varoval při pietním aktu před tolerancí extremismu a totalitních režimů. „Mrtví nás k tomu zavazují,“ řekl.

Posledním vystupujícím byl představitel Českého svazu bojovníků za svobodu Praha 4 Jiří Pitin, jenž shrnul pražské události z května 1945 a podtrhl jejich význam pro budoucí generace.

Na závěr zahrála Ústřední hudba Armády ČR hymny slovenskou a českou.

www.praha12.cz