SÚKL sdělil, že lék na otravu metanolem je bezpečný

Speciální lék na otravu metylalkoholem dostanou také čeští pacienti, kteří ho potřebují. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) potvrdil, že přípravek je bezpečný a jeho jakost a účinnost je dostatečně doložena, sdělilo ČTK tiskové oddělení SÚKL. O stanovisko požádal ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), protože přípravek nemá v ČR registraci. Lék by měl být již ode dneška v nemocnicích.

"Vzhledem k tomu, že uvedený léčivý přípravek je registrován v členském státě EU, a to ve Francii, považuje SÚKL jeho bezpečnost, jakost a účinnost za dostatečně doloženou," řekla Lucie Šustková z tiskového oddělení. Rozhodnutí o užití v léčbě a další postup je na ministerstvu.

Fomepizol se používá jako protilék u otrav etylenglykolem a metanolem. Jde o látku, která zpomaluje či blokuje přeměnu metylakoholu na toxické produkty metabolismu, zejména kyselinu mravenčí, která je příčinou toxických projevů, doplnila Šustková. Heger novinářům řekl, že do Česka míří z Norska zhruba 30 balení léku, ode dneška by ho mohly mít nemocnice k dispozici. Lék veze lékař Erik Hovda z norského toxikologického informačního střediska jako dar. Jedno podání pacientovi stojí 200.000 korun, mohou ho dostávat diabetici a lidé s orgánovým poškozením.
 
Heger uvedl, že v severských zemích mají s touto léčbou velké zkušenosti. Je tam každý rok hodně případů otrav, protože tam existuje přísné omezení konzumace alkoholu a vyrábí se "načerno". Lék je relativně nový, Norové mají klinické zkušenosti, předají je českým lékařům.
 
"Nebude se dávat všem lidem. On funguje zhruba stejně, jako když se podává jako protijed čistý etylalkohol, ale jsou situace, kdy se nemůže podávat, když se jedná o těžkou intoxikaci alkoholem, tak tam další podávání by jenom přispělo ke zhoršení, třeba také u těhotných žen, kdyby je něco takového postihlo," řekl ministr.
 
Mluvčí Městské nemocnice Ostrava Jiří Maléř ČTK řekl, že si lék přivezou z Prahy. Nemocnice bude distribučním centrem pro celý Moravskoslezský kraj, bude lék předávat do dalších zdravotnických zařízení. Otravy si v ČR zatím vyžádaly 18 mrtvých, z nich deset v tomto regionu.
 
Klasicky se otrava metanolem léčí podáním čistého etanolu. Při podání fomepizolu se ale nesmí etanol podávat, protože prodlužuje dobu působení etanolu, tedy i oddaluje účinek. Jako protijed při otravě metanolem nebo ethylenglykolem se fomepizol podává injekčně. Léčebná koncentrace je 8,2 až 24,6 miligramů na litr tekutiny.
 
zdroj: ČTK