"Pokud registrované páry chtějí vychovávat děti, tak by měly mít možnost legálně a beze strachu se postarat o dítě svého partnera či o své vlastní. Děti by měly vyrůstat v rodině, ať heterosexuální, či homosexuální. Odnášejí si rodinné návyky. Jde také o jistotu dítěte," uvedla Maxová.
Děti, které vyrůstají se dvěma matkami či dvěma otci, mohou oficiálně mít jen jednoho rodiče. Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) už několik let upozorňuje na to, že to takzvaným duhovým rodinám komplikuje život. Podle výsledků sčítání lidu z roku 2011 v domácnostech dvojic gayů a lesbických žen v Česku vyrůstalo přes devět stovek dětí. V rodinách registrovaných partnerů jich bylo téměř pět desítek, ostatní žily u "nesezdaných" párů.
Roční dceru Sáru spolu mají i Tereza a Pavla Mikšaníkovy. "Naše situace je poměrně tíživá. Musíme se spoléhat na dobrovolnost a loajalitu cizích lidí, když nemáme oporu v zákoně. Kdykoliv kdokoliv nám z institucí od úřadu přes mateřskou školku až po lékaře může říct, že vlastně biologickou matku má dítě jen jednu a ta druhá pro něj rodičem není. To je absolutní nesmysl. Moje manželka byla u porodu, dceru jsme společně plánovaly. Mám až husí kůži z toho, že moje žena nemá k dítěti žádná práva," řekla ČTK Tereza Mikšaníková. Podotkla, že pokud by musela odjet do ciziny, či se s ní něco stalo, dcera zůstane pro úřady oficiálně bez rodičů.
Novela má umožnit registrovaným partnerům osvojit si potomka svého protějšku. O adopci by rozhodoval soud, vždy by měl brát ohled na nejlepší zájem dítěte. Pokud by chlapcům a děvčatům bylo víc než 12 let, museli by i oni s osvojením souhlasit. Adopci dětí z dětských domovů, kojeneckých ústavů a dalších zařízení novela registrovaným partnerům nepovoluje.
Stejný návrh předložila už loni na jaře skupina poslanců z tehdejší Sněmovny. Kvůli pádu vlády a rozpuštění dolní komory ale předloha spadla pod stůl. Maxová věří, že nynější norma bude mít dostatečnou podporu zákonodárců a mohla by začít platit příští rok.
Novelu chtějí autoři předložit v pátek. Zatím se pod ni podle Maxové podepsalo 12 poslankyň a poslanců z ANO, ČSSD, TOP 09 či KSČM. Mezi nimi je předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) či místopředsedkyně Jaroslava Jermanová (ANO). Další zákonodárci by se měli přidat právě na pátečním jednání dolní komory, dodala Maxová.
Podle červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění 58 procent Čechů a Češek míní, že by gayové či lesby měli mít právo adoptovat dítě svého partnera či partnerky. Celkem 45 procent lidí míní, že by měli mít také právo osvojit si děti z dětských domovů a kojeneckých ústavů. Podpora tak roste. V roce 2005 právo na adopce přiznávala homosexuálům jen pětina lidí, loni to byla třetina. Ubývá i odpůrců. V roce 2005 se proti osvojení stavělo 70 procent dotázaných, loni 57 procent. Letos proti adopci vlastního dítěte protějšku bylo 32 procent respondentů, u cizích dětí z ústavů pak 48 procent lidí.
zdroj: ČTK