Přes 1,3 miliardy korun stálo podle studie stát domácí násilí

Domácí násilí v Česku stálo předloni stát přes 1,3 miliardy korun. Největší díl představovaly náklady za zdravotní péči pro oběti domácího násilí, a to 546 milionů korun. Vyplývá to ze studie, kterou nechala zpracovat společnost proFem. Její tvůrci dnes studii představili na konferenci v Senátu. Výsledky by měly přimět stát k větším investicím do prevence domácího násilí, uvedla ředitelka proFem Jitka Poláková.

Náklady spojené se soudním řízením podle studie, která je první svého druhu v ČR, byly 314 milionů korun. Výši podpory v nezaměstnanosti pro ženy, které v souvislosti s domácím násilím přišly o práci, studie vyčíslila na 210 milionů korun; dotace na sociální služby představovaly 190 milionů korun. Zbývající částka představuje náklady policie, státních zastupitelství, obcí na přestupková řízení a nemocenskou.

Sociolog Kamil Kunc jako hlavní autor studie označil sumu za konzervativní vzhledem k tomu, že některé náklady nebylo možné relevantně vyčíslit. Studie nezahrnuje například invalidní důchody, náklady na léky, právní služby, ušlou mzdu a ekonomické dopady pro zaměstnavatele. S náklady na ušlý zisk počítá obdobná rakouská studie z roku 2006, která celkové náklady odhadla na 78 milionů eur (zhruba 1,95 miliardy korun).
 
Do celkové částky nebyly na rozdíl od výzkumu, který byl proveden ve Velké Británii v letech 2001 a 2008, započítány lidské a emocionální náklady, tedy finanční kompenzace za dlouhodobé následky a obtíže v důsledku domácího násilí. Tvůrci české studie na základě průzkumu, který provedli mezi 3000 ženami, tyto náklady odhadli na 19,25 miliardy korun.
 
Průzkum se týkal pouze žen, neboť jsou oběťmi domácího násilí až v 95 procentech případů. Na muže se jako na oběti podle Soni Hradecké z proFem zaměřil průzkum Sociologického ústavu AV, jehož výsledky by měly být známy příští rok.
 
Domácí násilí je podle údajů z konference také hlavní příčinou násilného úmrtí nebo invalidity žen ve věku 16 až 44 let. Ročně na jeho následky zemře podle odhadů 80 žen.
 
Studie za zhruba půl milionu korun vznikla díky finanční pomoci jedné z amerických nadací a byla zpracovávána zhruba rok. Proto v ní její autoři vycházeli z předloňských statistických dat. Museli kombinovat údaje ministerstev práce a sociálních věcí, spravedlnosti nebo vnitra. Ve stanovení částek vycházeli z expertních odhadů. Studie má pomoci naplnění vládního Národního akčního plánu prevence domácího násilí, k jehož úkolům patří vypracování analýzy ekonomických dopadů domácího násilí, která má být hotova v roce 2014.
 
zdroj: ČTK