Policie obvinila 16 firem kvůli podvodům s příspěvky pro invalidy

Kriminalisté z Útvaru pro odhalovaní korupce a finanční kriminality obvinili 16 firem a tři lidi ze zneužívání příspěvků na zaměstnávání zdravotně postižených. Podle závěrů policie tím údajně od ledna 2008 do června 2012 způsobily škodu zhruba 600 milionů korun. Třem lidem, kteří byli obviněni z dotačního podvodu, hrozí pět až deset let vězení. ČTK to dnes sdělil mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. 

Podle policie firmy formálně zaměstnávaly co největší počet invalidů, aby od státu prostřednictvím úřadů práce získaly dotaci na každého postiženého pracovníka. Jednotlivý požadovaný příspěvek činil 8000 korun, přičemž invalidovi pak zaměstnavatelé vyplatili mzdu maximálně 2000 korun. 
    
Rozdíl po odečtení povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění pak obviněné fyzické a právnické osoby údajně používaly pro svoji potřebu. "Z dosud provedeného šetření kriminalistů vyplývá, že většina invalidních pracovníků nevykonávala vůbec žádnou práci nebo objem jimi vykonané práce byl zcela minimální," uvedl Ibehej. Podle něj kriminalisté rozkrytím systému zjistili, že většina společností byla založena pouze formálně a jejich zisk byl tvořen pouze vyplacenými dotacemi na zaměstnávání zdravotně postižených lidí. 
    
Šestnáct společností, které ovládaly tři obviněné osoby, podle policie v červnu 2010 zaměstnávaly zhruba 4800 invalidů. Jejich počet mohl do června 2012 nárůst až na 6500. Podle serveru Aktualne.cz jsou na seznamu obviněných tři podnikatelé a firmy Verve-Invest a Besico Real, které prý sponzorovaly někdejší vládní stranu Věci veřejné. Policie se údajně také zajímá o společnost Besico Services, která v letech 2006 až 2012 v Praze odtahovala auta. 
    
Kriminalisté v souvislosti s touto kauzou zajistili majetek v hodnotě 130 milionů korun, který většinou tvořily nemovitosti. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. 
    
Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václava Krásy je možné, že úřady práce v obviněných firmách nedostatečně prováděly kontroly. "Tohle je extrémní případ. Myslím si, že tam žádná kontrola nebyla," podotkl Krása. Systém příspěvků na zaměstnávání handicapovaných by podle něj potřeboval změnu. Reakci Generálního ředitelství Úřadu práce ČR ČTK zjišťuje. 
 
zdroj: ČTK