Policie loni vykázala z domovů skoro 1300 domácích agresorů

Kvůli domácímu násilí policisté za minulý rok vykázali skoro 1300 lidí z jejich domovů, zhruba o 30 více než v roce 2013. V drtivé většině případů své blízké ohrožovali či týrali muži, konkrétně 1235, mezi násilníky bylo ale i 32 žen. Údaje dnes ČTK poskytla mluvčí policejního prezídia Ivana Nguyenová.

Násilí se nejčastěji odehrává mezi manželi nebo partnery. Policisté i organizace pomáhající obětem trestných činů jsou ovšem v poslední době svědky fyzické i psychické agrese mezi dětmi a rodiči, případně dětmi a prarodiči. "Z tohoto důvodu přibývá i počet ohrožených v seniorském věku," uvedla policejní mluvčí.
 
Vykázání může policie používat od ledna 2007, od té doby policisté tuto možnost použili podle organizace Bílý kruh bezpečí v 8947 případech. Institut chrání ohrožené lidi před případnými výpady za zavřenými dveřmi domovů. Policie může agresory vykázat na deset dní z domova i bez souhlasu ohrožených osob. Dodržování opatření musí také na místě několikrát zkontrolovat. Soud může desetidenní dobu agresorům prodloužit a zakázat jim přibližovat se k obětem. O to už ale ohrožení lidé musejí požádat.
 
Domácí násilí představuje dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči druhému. Nemusí být jen fyzické. Může jít o psychické, sexuální či ekonomické násilí. Mezi rizikové faktory patří vynucená sociální izolace, finanční závislost na partnerovi, péče o děti v rámci mateřské a rodičovské dovolené, zdravotní postižení, vyšší věk, bezmocnost či přechod do důchodu.
 
Rady, jak se násilí bránit a na koho se mohou týrané osoby obrátit, jsou na policejním webu či stránkách www.domacinasili.cz.
 
zdroj: ČTK