Osm Čechů dostane v IKEM zdarma novou srdeční pumpu

Celkem osm českých pacientů s diagnózou velmi pokročilého srdečního selhání dostane v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) nejnovější typ dlouhodobé mechanické podpory srdce. IKEM, který se na vývoji přístroje podílel, dnes novou metodu představil na tiskové konferenci.

Nejnovější typ dlouhodobé srdeční podpory zvané HeartMate III pacienti získají v rámci mezinárodní klinické studie. Podle odborníků jim pomůže zlepšit zdravotní stav a mají i šanci na delší život.
 
Dlouhodobá srdeční podpora "třetí generace" je určena především pacientům s vysoce pokročilou formou srdečního selhání, u kterých se vyčerpaly konvenční metody léčby. Vhodná je i u onkologicky nemocných. "Představme si intervence na nemocných chlopních případně bypassové operace... Podstatné je, že to jsou vysoce omezení pacienti z hlediska výkonnosti," uvedl zástupce přednosty Kardiocentra IKEM Ivan Netuka. Přístroj je umístěn přímo na srdci. Nevyžaduje vytváření podkožní kapsy, která je spojena s chirurgickým zásahem s rizikem následných komplikací.
 
Osm kusů přístroje včetně příslušenství poskytne institutu výrobce zdarma. Cena jednoho přesahuje dva miliony korun. "My do zdravotního systému přiložíme 20 milionů navíc pro naše nemocné za účast na této studii. Přináší nám i další možnosti poznávat zkušenosti kolegů v celé Evropě. Jsme školicí centrum jak pro východní část Evropy, tak poprvé i pro západní část Evropy," uvedl ředitel IKEM Aleš Herman. Část vývoje a preklinického testování se uskutečnila v Praze a čeští experti se pravidelně účastnili všech fází procesu ve Spojených státech.
 
V západních státech se tato metoda využívá běžně. Důvodem, proč je v ČR omezena, je, že se zde zákrok pro pacienty bez výhledu následné transplantace nehradí. To chce IKEM změnit.
 
IKEM patří k devíti špičkovým centrům ze šesti zemí, kde se tento přístroj poprvé na světě mohl implantovat pacientům. Podle Netuky se tak zařadil do "elitního klubu" špičkových center, která jsou například v Berlíně, Hannoveru, Torontu nebo Sydney. Cílem studie je podle Netuky implantovat a dlouhodobě sledovat 50 nemocných.
 
Prvním pacientem, který měsíc po úspěšné operaci opustil nemocnici, je třiasedmdesátiletý Zdeněk Hostek. "Předtím jsem nemohl ani chodit. Ušel jsem deset metrů, zastavil se a nemohl jsem dýchat. Trvalo to hodně let. Napřed mi dali kardiostimulátor, ale nebylo to ono," řekl.
 
Chronické srdeční selhání je podle přednosty Kardiocentra IKEM Jana Pirka epidemií vyspělých zemí. Nárůst pacientů je ohromný. Čekací listiny na nový přístroj v IKEM zatím nejsou. Pracovníci institutu nicméně procházejí seznamy nemocných, zda mezi nimi není vhodný kandidát. Je prý problematické, kdy se rozhodnout pro přístroj a kdy ještě zvážit, že člověk může žít bez něj. I tento přístroj je totiž podle nich velkým zásahem do těla pacienta.
 
České pojišťovny zatím zákroky hradí jen u pacientů, kteří splňují kritéria na transplantaci srdce. Podle Pirka je to otázkou priorit a ekonomiky, zda toto umožní. "Žijeme v Evropě, nejen v okolních státech ale i třeba v Kazachstánu se toto používá jako definitivní řešení," dodal Pirk s tím, že pokud se chce ČR udržet na stejné úrovni, mělo by se toto řešení poskytovat i českým pacientům.
 
První mechanickou srdeční podporu implantovali v institutu před jedenácti lety. Ročně zde pomohou až sedmi desítkám lidí.
 
zdroj: ČTK