Stejný názor mají analytici. "Předpokládáme, že nejbližší měsíce přinesou další pokles nezaměstnanosti až k sedmi procentům. Teprve v závěru roku by se nezaměstnanost měla začít znovu zvyšovat s tím, jak budou končit ze strany zaměstnavatelů stále více oblíbené úvazky na dobu určitou. To nejhorší však má už český trh s největší pravděpodobností za sebou," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Pokud ekonomika udrží současné tempo růstu, realistické bude dokonce podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška očekávat během podzimu snížení podílu nezaměstnaných pod sedm procent.
Podle analytika Home Credit Michala Kozuba navíc došlo na trhu práce i k mírnému strukturálnímu zlepšení, které nebylo ovlivněné jen nástupem sezóny. "V ekonomice se vytvořilo relativně velké množství volných pracovních míst. Aktuálně jich je 48.000, což je nejlepší hodnota od roku 2009," upozornil.
Nezaměstnanost klesá od ledna, kdy dosáhla 8,6 procenta a bez práce bylo 629.274 lidí, nejvíc v historii Česka. Od začátku roku vytrvale ubývá nezaměstnaných a přibývá volných míst. Počet pracovních míst v květnu meziměsíčně stoupl o 3777. Zaměstnavatelé jich nabízeli 48.023. Podle Úřadu práce sílí pracovní nabídka nejen kvůli sezonním pracím, ale také v souvislosti s celkovým posilováním hospodářství v Česku.
"Zaměstnavatelé očekávají i v dalším období spíše nárůst nebo stabilizaci zakázek. Tento trend by tak měl pokračovat i v dalších měsících," uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.
Nejvyšší míra nezaměstnanosti zůstává dlouhodobě v Ústeckém kraji, aktuálně činí 11,3 procenta. I v Ústeckém kraji ale klesá a v květnu se proti dubnu snížila o tři desetiny procentního bodu. Druhá nejvyšší nezaměstnanost je v Moravskoslezském kraji, kde činí deset procent. Nejnižší podíl nezaměstnaných zaznamenal Úřad práce v Praze, a to 5,3 procenta. Na druhém místě je Plzeňský kraj, kde to bylo 5,6 procenta.
Meziměsíční pokles nezaměstnanosti hlásí všech 77 okresů Česka. Nejvýrazněji si polepšily Prachaticko, Jindřichohradecko a Písecko, kde se míra nezaměstnanosti snížila o více než desetinu. Nejnižší nezaměstnanost měl jako obvykle okres Praha - východ, 3,4 procenta. Hranici pěti procent nepřesáhla nezaměstnanost ještě na Mladoboleslavsku, Pelhřimovsku, okrese Praha - západ, Rokycansku, Benešovsku, okrese Plzeň - jih, Rychnovsku a Prachaticku.
Nejvyšší nezaměstnanost vykázalo Mostecko se 13,3 procenta, na druhém místě bylo Bruntálsko s 12,8 procenta a na třetím Ústecko s 12,6 procenta. Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr mělo podle Úřadu práce v květnu 35 okresů. Na jedno volné pracovní místo připadá aktuálně 11,5 uchazeče. Největší počet uchazečů připadá na jedno místo na Karvinsku (40,7), Bruntálsku (40,5), Sokolovsku (29,5), Ústecku (28,9) a Litoměřicku (28,6).
Míra nezaměstnanosti podle Eurostatu, což je údaj používaný pro mezinárodní srovnání, řadí Česko nadále pod evropský průměr. Podle Úřadu práce míra české nezaměstnanosti v této metodice vycházející z dubnových výsledků dosahovala 6,2 procenta, zatímco v evropské osmadvacítce to bylo v průměru 10,6 procenta.
zdroj: ČTK