Dění kolem kauzy otrav metanolem komentují české deníky

České deníky dnes komentují dění kolem kauzy otrav alkoholickými nápoji obsahujícími nebezpečný metanol. Série otrav si v krátké době vyžádala v České republice již 23 obětí a desítky lidí musely být hospitalizovány s vážnými zdravotními problémy. Kvůli otravám platí v Česku už několik dní zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu 20 a více procent a ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zakázal ve čtvrtek večer i vývoz těchto lihovin z ČR.

Komentář v dnešní Mladé frontě Dnes (MfD) se zabývá právě především zákazem exportu lihovin. Uvádí, že obavy sousedních států z velkého množství úmrtí po otravách metanolem v Česku jsou sice pochopitelné, ale zákaz exportu nemůže případnému šíření nebezpečného alkoholu zabránit. "Alkohol domácí i zahraniční si každá země zdaňuje sama doma. Exportuje se v zásadě bez daně, a tudíž standardní export pančovaného chlastu nemá pro toho, kdo prodává ekonomickou logiku. Jestli jedovatý alkohol proniká za hranice, není to rozhodně prostřednictvím oficiálních vývozů oficiálních výrobců," píše komentátor.

Připomíná rovněž, že v případě otrav metanolem v jiných zemích export zakázán nebyl. A otravy v Česku dává do souvislosti s výskytem škodlivých látek v potravinách z Polska. "Bylo by asi dobře, kdyby bruselští komisaři chránili i české spotřebitele. Již půl roku se Česko marně domáhá u polských orgánů seznamu potravinářských firem, které k výrobě používaly posypovou sůl. Že nejde o jedovatou produkci? A jak to můžeme zjistit? Karcinogeny působí dlouhodobě," stojí v komentáři.
 
Hospodářské noviny (HN) zase ve svém dnešním komentáři hodnotí postoj prezidenta Václava Klause, který označil vyhlášení zákazu prodeje tvrdého alkoholu za nerozumné a silácké řešení metanolové krize. "Spíše se chce říci, že 'jednoduchý' je jako obvykle Klausův názor. V tom koneckonců asi spočívá jeho politický talent či instinkt: banálně jednoduchý, jednostranný a vyhrocený názor zaručeně zaujme," míní komentátor.
 
Podle komentáře HN je u negativních jevů vždy nutná vyváženost osvěty a prevence, státní kontroly a transparentních pravidel a také trestů. "Jen opravdu zaslepení doktrináři věří, že se vše dá řešit jen zákazy, nebo na druhé straně malými daněmi," píše komentátor. "Pokud začne umírat tolik lidí, jako zemřelo v současné metanolové aféře, byla dočasná prohibice jediný správný postup a není na ní vůbec nic siláckého," dodává.
 
Podle komentáře v MfD ale každý další den prohibice zvyšuje riziko posílení černého trhu s alkoholem, vzhledem k velkému podílu lidí závislých na alkoholu. Vláda si podle komentátora toto nebezpečí uvědomuje a chystané zavedení nových kolků a rychlé uvolnění distribuce je správným krokem. Kabinet by ovšem měl využít čas k systémové změně. "Například k tomu, aby se zavedlo vybírání daně již při prodeji kolku, obdobně jako v případě tabákových výrobků. Ale také k reformě kontrolních institucí," míní.
 
Komentář v dnešních Lidových novinách (LN) se zaměřuje obecně na dlouhotrvající problémy s obsahem různých potravin. "Med, pančovaný lacinými sirupy a plný cukru, je rozhodně rozšířenější než pančovaný alkohol. Jen se po něm neumírá, a tak se o jeho výskytu neinformuje tak hlasitě. Ale zato už léta. Párky nemusejí od konce 90. let minulého století obsahovat maso, a tak se pančují vším možným. Paštiky bývají nastaveny vepřovou kůží a jahodové marmelády zase jablky," uvádí. Pančování potravin se podle komentáře LN stalo v České republice standardem a mimořádně často se objevují také skandály se zkaženým jídlem.
 
zdroj: ČTK