Za Českou republikou skončily v podstatě pouze rozvojové země, převážně muslimské. Z vyspělejších ekonomik zaostávají za Českem pouze Japonsko (104.) a Jižní Korea (117.). V Evropě je horší už jen Malta (99.) a Turecko (125.). Pozitivní hodnocení nemá ani Slovensko, které obsadilo 90. místo.
Celkově se podle zprávy situace žen ve světě zlepšuje, když od prvního takovéhoto žebříčku WEF z roku 2006 již 105 zemí dosáhlo v oblasti genderové rovnosti žen pokroku.
Podle WEF mají muži a ženy ve světě nyní téměř stejný přístup ke zdravotní péči a vzdělání, problémem ale nadále zůstávají jejich možnosti v ekonomické a politické sféře. I zde je ale viditelný pokrok. "V oblasti politiky je nyní o 26 procent víc poslankyň, než tomu bylo před devíti lety, a ministryň je dokonce o 50 procent víc," uvádí WEF.
Česko se na žebříčku rok od roku propadá. Zatímco v roce 2006 bylo 53., předloni už 73., loni 83. a letos si pohoršilo o dalších 13 míst. Situace v ČR je v podstatě stále stejná, ostatní země se ale výrazně zlepšují.
Česko si v hodnocení vede výborně co se týče rovného přístupu ke vzdělání, kde dostalo nejvyšší známku. Relativně dobře je Česká republika hodnocena také za přístup žen ke zdravotní péči a za naději na dožití, kde je na 37. místě. Naopak posuzuje-li se zastoupení žen v politických funkcích, je Česká republika až 109. V postavení žen na trhu práce - kde se bere v úvahu například podíl žen mezi manažery a dalšími vedoucími pracovníky, průměrný plat žen a mužů či jejich odměňování za stejnou práci, je Česko na 100. příčce.
"Dosáhnout rovnosti pohlaví je nutné z ekonomických důvodů. Jen ty ekonomiky, které využívají všechny talenty, budou konkurenceschopné a budou prosperovat," uvedl zakladatel a výkonný předseda WEF Klaus Schwab.
zdroj: ČTK